PSZENICA Notowania surowców Złoto Ropa Surowce

Plus500CY jest emitentem i sprzedawcą produktów finansowych opisanych lub dostępnych na tej stronie internetowej. Ropa Brent – jej cena określana jest w zależności od międzynarodowego wskaźnika używanego głównie w Europie. Ropą Brent handluje się na Intercontinental Exchange (ICE). Prawdopodobieństwo jego realizacji jest niewielkie.

Ceny amerykańskiego surowca są najdroższe od końca lipca 2022 r. Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują w czwartek po najgwałtowniejszym jednodniowym spadku notowań od ponad roku — podają maklerzy. Steen Jakobsen zaznacza, że przy obecnie panującej na rynkach finansowych niepewności inwestorzy ze szczególną ostrożnością analizują swoje pozycje. Konflikt na Bliskim Wschodzie może sprawić, że wzrośnie zainteresowanie „bezpiecznymi aktywami”. Oznaczałoby to spadek o ponad 17,7% w porównaniu z obecną ceną ropy.

  • Proszę wziąć pod uwagę te informacje w odniesieniu do swoich celów, sytuacji finansowej i potrzeb.
  • W związku z obawami o bezpieczeństwo personelu i środowiska, rząd Izraela zdecydował o tymczasowym wstrzymaniu wydobycia na polu gazowym Tamar znajdującym się w zasięgu rakiet, jakimi dysponują bojownicy Hamasu w Strefie Gazy.
  • Czołowi eksperci rynków finansowych z kraju i zagranicy przekazali za darmo wiedzę pozwalającą na efektywne zarządzanie swoją gotówką.
  • Orlen określa to jako fake news i dementuje, że sięga po wojskowe rezerwy paliwowe.
  • Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.

Dalszy rozwój sytuacji cenowej na rynku kruszcu będzie zależny również od tego, na ile ten pogląd znajdzie przełożenie w rzeczywistych działaniach Fed. Sytuacja geopolityczna w Izraelu ma zatem szansę zakończyć trwającą od maja korektę na złocie, ale nie będzie jedynym istotnym czynnikiem determinującym powodzenie tego scenariusza. Czołowi eksperci rynków finansowych z kraju i zagranicy przekazali za darmo wiedzę pozwalającą na efektywne zarządzanie swoją gotówką. Odbierz bezpłatny pakiet edukacyjny XTB i ucz się od najlepszych. Przeszło 200 godzin nagrań online pozwoli Ci na zdobycie lub poszerzenie wiedzy na temat inwestowania bez względu na Twoje doświadczenie. Ceny ropy naftowej — mimo globalnego spowolnienia gospodarczego, w tym sporej zadyszki Chin i balansowaniu Europy na granicy recesji — wspinają się od trzech miesięcy.

Po sesji – kurs dolara coraz słabszy! Prognoza na najbliższe dni…

Z opublikowanych w środę danych Departamentu Energii USA wynika też, że ogólne zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 2,22 mln baryłek, czyli o 0,53 proc., do 414,06 mln baryłek. Kontrakty CFD na ropę to pochodna finansowa, która śledzi zmiany cenowe w kontraktach futures na ropę naftową, będącą najważniejszym i najczęstszym przedmiotem wymiany handlowej na świecie. Ceny ropy naftowej były jednak również wspierane przez popyt wynikający z częściowej zamiany gazu na ropę naftową w następstwie rekordowo wysokich cen gazu w Europie oraz ponownego wzrostu liczby podróży międzynarodowych.

  • Tygodniu o 6,48 mln baryłek, czyli o 2,94 proc., do 226,98 mln baryłek — podał Departament Energii USA (DoE).
  • Z Egiptu, który zaopatruje swoje instalacje do skraplania gazu właśnie z pola Tamar.
  • Sytuacja geopolityczna w Izraelu ma zatem szansę zakończyć trwającą od maja korektę na złocie, ale nie będzie jedynym istotnym czynnikiem determinującym powodzenie tego scenariusza.
  • Prawdopodobieństwo jego realizacji jest niewielkie.
  • Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 84,57 do., wyżej o 0,42 proc., po środowym spadku o 5,6 proc.

Amerykańska ropa naftowa West Texas Intermediate (WTI) osiągnęła w czwartek nad ranem cenę 95 dol. Cena podskoczyła w ciągu dnia, co stanowi największy dzienny wzrost od początku maja. “Saudyjski apetyt na utrzymanie ropy na rynku, wspierany przez Rosję utrzymującą pewien poziom ograniczeń eksportu, wskazuje na wyższe ceny w najbliższym czasie, ale ceny 90 USD wydają się nie do utrzymania, biorąc pod uwagę szybszy wzrost podaży” – dodali. Ceny ropy naftowej w ostatnich miesiącach wykazywały tendencję wzrostową w następstwie cięć produkcji OPEC+ i redukcji podaży ze strony Arabii Saudyjskiej i Rosji do końca roku.

W tym tygodniu Musk stracił ponad 12 mld dol. Eksplozja Starship to niejedyny problem

Doprowadziło to do “wzrostu ropy naftowej w przedłużającej się hossie, ale IV kw. 23 r. prawdopodobnie będzie niższy, z dalszym spadkiem w 2024 r.”, napisali analitycy Citi. I chociaż niektórzy analitycy prognozują dalszy wzrost do ponad 100 USD za baryłkę, inni uważają, że powinniśmy spodziewać się prawdziwego załamania ceny czarnego złota. Dotyczy to w szczególności analityków Citi Bank, którzy w swoich prognozach na IV kwartał ogłosili, że utrzymują swoje niedźwiedzie stanowisko, przewidując średnią cenę Brent na poziomie 82 USD w tym roku, a następnie spadek do 74 USD w przyszłym. Ceny ropy odbijają się nieco po tym, jak oznaki słabszego popytu na surowiec i obawy inwestorów o globalne spowolnienie gospodarcze wywołały w środę na rynkach ropy najostrzejsze spadki notowań od ponad roku.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 84,57 do., wyżej o 0,42 proc., po środowym spadku o 5,6 proc. Ropa Brent na europejskiej giełdzie ICE w dostawach na grudzień wyceniana jest po 86,23 dol. Jeszcze niedawno redakcja Business Insidera informowała o spadku cen na światowym rynku, w wyniku informacji o popycie i rosnących zapasach paliwa w USA. Na stronie Orlenu możemy zobaczyć, że 7 października cena benzyny bezołowiowej w hurcie podskoczyła o 2 złote za metr sześcienny, do 4749 złotych. Po raz drugi ceny ropy opadły w sierpniu z powodu obaw o niższy popyt, gdy większą liczbę zachorowań powodował wariant Delta. Ceny spadły do poziomu poniżej 69 dol./bbl w sierpniu, po tym jak w czerwcu przekroczyły próg 70 dol./bbl.

Trudno sobie wyobrazić, żeby Saudyjczycy uznali, że nic się nie stało w kontekście stosunków izraelsko-arabskich i pozwolili sobie obecnie na oficjalne uznanie państwa izraelskiego.

Po sesji – kurs dolara coraz słabszy! Prognoza na najbliższe dni dla EUR/USD – możliwe…

Poniedziałkowy wzrost popytu inwestycyjnego na złoto związany był z naturalnym w trudnych sytuacjach rynkowych spadkiem skłonności inwestorów do podejmowania ryzyka oraz poszukiwaniem bezpiecznej przystani dla kapitału. Dalszy wpływ tego czynnika na ceny złota będzie zależał od stopnia eskalacji sytuacji w Izraelu. W szczególności zaangażowanie się w konflikt Hezbollahu, Libanu lub Iranu, czy też wsparcie Izraela przez USA, z pewnością doprowadzą do dalszego obniżenia się percepcji bezpieczeństwa światowego wśród inwestorów. Zapasy w Cushing w stanie Oklahoma – miejscu dostaw amerykańskiej ropy – spadły nieco poniżej 22 mln baryłek, najniższego poziomu od lipca 2022 r.

Biden podpisuje kluczową ustawę, która ratuje USA przed kryzysem w rządzie

Ceny były również wspierane przez rosyjskie ograniczenia eksportu. “Punkt ciężkości na rynkach ropy przenosi się z ograniczania podaży na problemy związane z popytem na paliwa” — ocenia Charu Chanana, starsza strateg rynku w Saxo Capita; Markets Pte. Na INNPoland piszemy na bieżąco o cenach paliwa w hurcie i brakach na rynku, przez co pojawiają się problemy z m.in. Odbiorem śmieci, wyjazdem karetek do potrzebujących czy ciemne chmury nad jesiennym sezonem dla rolników. Tymczasem sieć obiegają zdjęcia wojskowych cystern, dostarczających zapasy paliwa na stacje Orlenu. “Aby ten konflikt miał trwały i znaczący wpływ na rynki ropy naftowej, musi nastąpić trwałe zmniejszenie podaży lub transportu ropy naftowej” – ocenił Vivek Dhar, dyrektor Commonwealth Bank ds.

Kilka dni wcześniej notowania czarnego surowca wspięły się na poziomy najwyższe od prawie roku. “Jeśli zachodnie kraje oficjalnie powiążą irańską służbę wywiadu z atakiem Hamasu, wskaźnik ttl dla wykresu minutowego to dostawy ropy i eksport z Iranu stoją w obliczu natychmiastowych ryzyk spadku” – powiedział Dhar. Irańska produkcja i eksport paliw wzrósł w 2022 roku i w połowie 2023 roku.

Wedle amerykańskiej Administracji Informacji Energetycznej Izrael dostarcza “prawie żadnej ropy naftowej i kondensatu”, z dwoma rafineriami o wydajności 300 tys. euro: dolar amerykański/euro (euro=x) pewną zmienność dolara Terytorium Palestyńskie ma w ogóle nie produkować surowca. Wynika z tego, że sam konflikt w obecnej postaci nie powinien mieć długotrwałego wpływu na ceny ropy.

Steen Jakobsen podkreśla, że choć na razie nie są to alarmujące poziomy, gospodarki wciąż walczące z inflacją mogą otrzymać kolejny cios wynikający z rosnących cen energii. W szczególności niepokojąco wygląda to z perspektywy nadchodzącej zimy. Steen Jakobsen, główny analityk działu Inwestycji Saxo Banku, w najnowszym wywiadzie skomentował i dokonał analizy potencjalnego wpływu konfliktu izraelsko-palestyńskiego na sytuację na globalnych rynkach finansowych. Wciągnięcie w wojnę Iranu może oznaczać dla reszty świata problemy z dostawami surowca, szczególnie, jeśli ponownie skończy się to sankcjami od Stanów Zjednoczonych. Analityk Josh Young z Bison Interest prognozuje wzrost nawet o 5 dolarów za baryłkę.

Przegląd dnia Comparic.pl: Dlaczego konflikt na bliskim wschodzie jest tak ważny dla rynków finansowych?

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 82% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz what is the forex grid trading strategy pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Ruch ten nastąpił po tym, gdy OPEC odrzuciła wezwania USA do zwiększenia produkcji ponad planowane 400 tys. Baryłek ropy dziennie wraz z początkiem stycznia. Członkowie Fed przedstawili relatywnie gołębie stanowisko w stosunku do wcześniejszych oczekiwań rynkowych.

Ropa naftowa, znana również jako północnoamerykańska ropa naftowa, jest instrumentem bazowym dla handlu ropą wydobywaną na ziemiach i wodach przybrzeżnych USA. Jej najważniejszym odpowiednikiem jest Ropa Brent – wskaźnik dla ropy naftowej z Morza Północnego. Ceny ropy naftowej były stosunkowe wysokie już na początku 2021 r., gdy kontrakty terminowe na ropę Brent oraz WTI oscylowały wokół 50 dol./bbl, mimo że w kwietniu 2020 r. Przez krótki czas były wyceniane w ujemnych wartościach, po raz pierwszy w historii. “Nadal będziemy w IV kwartale obserwować skoki cen ropy w związku z obawami dotyczącymi deficytu surowca, ale od 2024 r. głośniejsze na rynkach mogą stać się obawy o recesję” — ostrzega.

Spadki cen ropy w środę nastąpiły pomimo zapowiedzi Arabii Saudyjskiej i Rosji, że ich dobrowolne cięcia dostaw ropy zostaną utrzymane do końca tego roku. Dodatkowo Komitet OPEC+ zalecił członkom sojuszu utrzymanie dostaw ropy do końca 2023 t. Odpowiedzią inwestorów jest rosnąca cena ropy, która od momentu pierwszych ataków Hamasu na Izrael wzrosła o 4,8%.

Leave a Comment

Your email address will not be published.